Jaunumi:

Atpakaļ
16.09.2011 00:00

Notikusi pirmā Intelektuālās attīstības programmas nometne

LiepU absolventes A.Akmentiņas iespaidi

 

No š.g.  24. jūlija līdz 8. augustam Salacgrīvā notika Latvijas Intelektuālā Fonda rīkotā nometne, kurā tika realizēta šī nodibinājuma izstrādātā vispusīga intelekta attīstības programma, kas balstās uz zinātniskiem pētījumiem un atklājumiem psiholoģijā, pedagoģijā, neirozinātnē, informāciju tehnoloģijās u. c. zinātnēs.  Pilotskolas dalībniekiem tika piedāvātas nodarbības, kuru mērķi bija attīstīt sadarbības prasmes, labāk iepazīt un izprast gan sevi, gan apkārtējos, nebaidīties uzdrošināties  un iesaistīties, mācīties vienam no otra un pašam no sevis. 

 

Arī man bija iespēja piedalīties 2 nedēļu programmā. Šobrīd ir pagājis apmēram pusotrs mēnesis, kopš esmu atbraukusi no tās. Emocijas un iespaidi ir  līdzsvarojušies. Savās pārdomās vēlos dalīties ar jums.

 

Kas attiecas uz šīs programmas atbilstību dzīvei... „skabargu meklētājus” un „acīs bāzējus” iepriecināt nevaru.  Apraksts, mērķi, vīzijas atbilst realitātei. Pat pārspēj! Šis, manuprāt, ir projekts, kas „aizies tautās” ar darbiem! Šobrīd gandrīz visi esam brīvprātīgi iesaistījušies sociāla un izglītojošu projektu realizācijā. Papildus tam, esmu iedvesmojusies un mēģinu veikt pāris aktivitātes arī savas pilsētas ietvaros! Gribās dalīties ar to visu, ko esmu tur ieguvusi! Tagad turpinu mācīties pati - dzīvē!

 

Kopā bijām 23 ļoti atšķirīgi dalībnieki. Dažādība - sākot no ārējā tēla, beidzot ar pasaules un reliģiskiem uzskatiem. Nometnes laikā mums izdevās ne tikai atrast to, kas mūs vieno, bet saredzēt sevi, kā svarīgu zobratu lielajā mehānismā. Kā sistēmas daļu, kurā mainoties vienam elementam, mainās visa sistēma. Rezultātā atklājām savus slēptos talantus, psiholoģiskos „blokus”, ietekmi pašiem uz sevi un vienam uz otru, individuālo un grupas spēku. Nodarbību pamatā atziņa - viss ir saistīts. Gan procesi, kas notiek mūsos (bioloģiskie, ķīmiskie, psiholoģiskie u. tml.) , gan starp mums (attiecības, enerģētiskā apmaiņa un ietekme u. tml.)  Lai tas nepaliktu teikumu „līmenī” , veidojām izpratni un mācījāmies darot caur spēlēm un foruma teātri, kas sākumā likās nenopietna, bet vēlāk kļuva personiska un izjusta aktivitāte. Darījām ne tikai to, kur esam pārliecināti spečuki, bet to, kur jūtamies nedroši,  tā pārkāpjot savai „komforta zonai”. Sākumā mulsinoši. Kā viss jaunais. No uzdrīkstēšanās „karuseļa”  daudz maz attapos pēc divām nedēļām. Uzvedām mūziklu uz peldošas skatuves, starp jahtu regati un kāzām. Labprātīgi izvēlējos darīt to, kas man vismazāk padodas- dejot grupā, kopā, vienā ritmā... Diena bija auksta un lietaina, tāpēc tika dota iespēja atteikties un braukt mājās. Bet tas tā... mūsuprāt, nebija attiecināms uz mums. Turpinājām!

 

Divas nedēļas paskrēja ātri, programma bija intensīva un interesanta. Mācījāmies nebaidīties kļūdīties, bet uztvert to kā pieredzi no kuras mācīties. Viens otru nenosodījām, jo mācījāmies saprast. Galu galā- mācījāmies mācīties! Pētījām mūsu ietekmi uz mums pašiem un mūsu ietekmi uz citiem, par piemēru ņemot siekalu analīžu un testu rezultātus, kuros atspoguļojās hormonu līmenis un tā izmaiņas dienas gaitā (atkarībā no dienā veiktajām aktivitātēm). Tas arī deva atbildi uz jautājumiem par to, kā palielināt savas darba spējas, kāpēc viens ir aktīvāks, cits pasīvāks, kā uzlabot savu psiholoģisko stāvokli, līdzsvarojot atpūtu, fizisko un garīgo slodzi?  Kā tas, cik guļam, sportojam, ēdam vai pīpējam, ietekmē mūsu pašsajūtas un dzīves kvalitāti? Kas notiek nervu šūnās un, kā tas „atspēlējas” un to, kā izturamies?  Ja par to lasi- tas ir abstrakti. Ja apgūsti caur darbību un pieredzi- interesanti. Bez aizspriedumiem vai neērtām tēmām. Joprojām- viss ir saistīts!  Arī gaita ar kustībām,  ar cilvēku...

 

Pateicoties tehnoloģijām, tika dota iespēja meklēt veidus, kā vislabāk nomierināties, lai spētu atjaunot spēkus. Mācījāmies mieru ar mūziku, kustību, atslābumu...

 

Noslēgumā jāmin, ka bieži pieskārāmies tēmai, kas caurvij daudzus procesus- sociālā atbildība. Tūlīt jau vēlēšanas. Partijas, Saeima, Valsts- arī sistēma, kurā viss ir vienots! Aktuāls jautājums- vai kaut kas mainīsies? Tradicionālā atbilde: „Nē, nekas nemainīsies, jo tie paši zagļi tur iesēdīsies.” Var jau būt, ka „visi”, var tā arī nebūt. Domāju, katrs varam uzdod jautājumu sev- ko Tu esi gatavs darīt, lai Latvijā un pasaule kaut kas mainītos? Vai esi patiesi gatavs pārmaiņām?  Ņem vērā- mainoties vienam sistēmas elementam, mainās arī pārējie. Valsts un tās iedzīvotāji- katrs esam daļa no šīs sistēmas. Katrs esam nozīmīgs puzzlesgabaliņš! Tāpēc ar savu aktivitāti vai pasivitāti, esam atbildīgi par to, kas notiek vai nenotiek. Gana gausties! Šo ieteikumu ņemšu vērā pati un aicinu uz to arī jūs!

 

Informācija par šo projektu arī:

http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/389562-zinatniskie_petijumi_apliecinot_dules_attistibas_programmas_efektivitati

http://ilustretajunioriem.wordpress.com/2011/09/01/jauniesi-macas/

http://vimeo.com/28717312

 

Ar  Intelektuālā Attīstības Fonda izveidotās programmas  raksturojumu var iepazīties : www.intelektam.lv

 

Pieteikties vispusīga intelekta mācībām no 2. – 23. oktobrim var aizpildot anketu un nosūtot to līdz 14. septembrim. Sīkāka informācija un anketa: http://intelektam.lv/category/sirds-intelekts/

 

Uz pārmaiņām aicinot!

Ar cieņu,

Alise Akmentiņa