Nav noteikts

Atpakaļ
19.11.2013

Ielūgums uz Dr. Manfred von Boetticher vieslekciju

Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs ielūdz uz Dr. Manfrēda fon Betihera (Manfred von Boetticher) vieslekciju „Zīdainis cara tronī: Braunšveigas kņazi Krievijā vai „damnatio memoriae” – piemiņas nosodīšana”. 

Vieslekcija notiks š. g. 25. novembrī plkst. 18:30 Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē, 510. auditorijā (Aspazijas bulv. 5, Rīgā).

Šī būs ceturtā DAAD vieslektora Dr. fon Betihera vieslekcija Rīgā, kurā doktors stāstīs par troņa mantošanas kārtību Braunšveigas dinastijā Krievijā, balstoties uz kādu atgadījumu valdnieku laulību politikā 18. gadsimtā. 

No vienas puses, šie notikumi ir saistīti ar Hannoveres dinastijas troņa mantošanas tradīcijām, jo tāpat kā visā Eiropā arī Krievijā laulību politika tika pārņemta no Lielbritānijas karaļnama. 

Savukārt cits skatupunkts veidojas, vērojot Krievijas cara Pētera I laulības politiku, kas paredzēja tradīciju visus galminiekus,kuri sasnieguši laulību vecumu, izprecināt Rietumeiropas prinčiem un princesēm. Tā rezultātā cara brāļa meita Anna, vēlāk Krievijas ķeizariene,vispirms kļuva par Kurzemes hercogieni. 

Neierasta troņa mantošanas tradīcija izveidojās pēc carienes Annas valdīšanas Krievijā. 1740. gadā par caru tika kronēts tikai pirms dažām nedēļām dzimušais mazulis – Braunšveigas dinastijas atvase Ivans IV. Pētera I meitas Elizabetes militārās sacelšanās rezultātā pēc gada kļuva skaidrs, ka ir sabrukušas jebkādas cerības, ka kronētais mazulis nākotnē kļūs par pilnvērtīgu valdnieku. Cariskais bērns tika gāzts no troņa, turklāt tika darīts viss iespējamais, lai pilnībā aizmirstu par viņa eksistenci. Tomēr ap troni izveidotās kņadas dēļ arhīvos ir saglabājušās liecības, kas ataino Ivana IV „valdīšanas laiku”.

Vieslekcija notiks vācu valodā. Lekcijas teksts tiks projecēts latviešu valodā. Dalība ir bez maksas. Noslēgumā diskusijas neformālā gaisotnē.

Plašāka informācija: http://hochschulkontor.lv/lv/pasakumi