Projekti

Atpakaļ
Anna Priedola, 01.09.2022

Liepājas Universitātes docētāji, jauno mediju mākslinieki atklāj jaunas instalācijas Liepājas Dabas mājas divu gadu jubilejā

Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centra Dabas māja nedēļas nogalē atzīmēja divu gadu jubileju. Koprades telpa kļuvusi par neatņemamu Liepājas izglītības ekosistēmas sastāvdaļu, nozīmīgu izglītības centru vides izglītības jomā piedāvājot dažādas izzinošas un izglītojošas iespējas gan skolēniem, gan pedagogiem, gan interesentiem un vides entuziastiem.

Dabas māja divu gadu laikā uzņēmusi vairāk kā 4200 interesentus, tai skaitā 1306 izglītojamos un 446 pedagogus, tāpat būtiski ir papildinājies ekspozīcijas klāsts – paralēli jau esošam trīs interaktīvajām instalācijām tika atklātas vēl piecas interaktīvās instalācijas – “Akvaponika”, “Putna attīstība”, “Liepājas Metalurgs”, “Baltijas Jūra”, “Daba un bioloģiskā daudzveidība” un “Vides zinātņu laboratorija”, kas dos iespēju interesentiem pilnvērtīgāk iepazīt tādas jomas kā zivkopība un dārzkopība, novērtēt dabas bioloģisko daudzveidību, u.c.

Instalāciju “Akvaponika”, kas attēlo simbiotiskās attiecības starp dažādām sugām – augiem un zivīm – izstrādājusi LiepU doktorante Maija Demitere, hologrammu “Putna attīstība”, kas attēlo meža pīlēna attīstību olā un neilgi pēc izšķilšanās, izstrādājis studiju programmas “jauno mediju māksla” absolvents, multimediju dizainers un 3D mākslinieks Uldis Hasners, bet pie instalācijas “Daba un bioloģiskā daudzveidība”, kas attēlo dažādas kukaiņu sugas, izstrādes darbojusies mākslinieku komanda – ilustratore Līga Vēliņa, animators Jānis Jankevics, skaņu māksliniece Krista Dintere un scenārija konsultante Anna Priedola, kuri visi ir arī docētāji LiepU studiju programmā “Jauno mediju māksla”. Instalāciju izveidē ar zinātniskām konsultācijām palīdzēja ZIIC vides eksperte Sniedze Više.

Šajā laikā skolēni no visas Latvijas pilnībā apguvuši interešu izglītības programmu “Vides pārvaldība II”, kas sevī ietver četras izglītojoši praktiskas nodarbības “Zooloģija zem lupas”, “Zemes slāņu izpēte”, “Biotehnoloģija” un “Cilvēka iekšējie orgāni”. Tāpat īstenotas pedagogu neformālās izglītības programmas abās darbības vietās  – kā Dabas mājā, tā Tehnoloģiju koprades telpā Autoru ielā 4/6, kurās profesionāli pilnveidojās pedagogi no visas Latvijas. Notikušas vairākas Norvēģijas ekspertu īstenotas meistarklases, izstādes, organizētas dažādas vides izglītības nodarbības, jauniešu diskusijas un meistarklases, uzņemti viesi no Latvijas un ārvalstīm. Interešu izglītības programmas palīdzējuši izstrādāt LiepU eksperti Dr. Roberts Jūrmalietis, Ance Elstiņa, Dr. Ieva Roze, Rohirs Jupains un Sintija Ozoliņa.

Līdz 2023. gadam Dabas mājā regulāri tiks papildināts piedāvājums – izveidota interaktīva vides zinātņu ekspozīcija un atvērta laboratorija, kurā tiks īstenotas izglītojošas nodarbības pirmskolas bērniem, skolēniem un pedagogiem, kā arī notiks dažādas meistarklases un darbnīcas.

Dabas mājas ēka tapusi ar Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) atbalstu, pasākuma "Sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju īstenošana" ietvaros, ēkas un apkārtējas vides labiekārtošanas kopējās izmaksas ir 458 703,65 eiro, no kurām 270 000 eiro ir EJZF un 188 703, 65 eiro Liepājas pilsētas pašvaldības finansējums.

Instalāciju izveide, mācību programmu izstrāde un aprīkojuma iegāde  tiek realizēta projekta  “Inovāciju  centra  attīstība  Liepājas  pilsētā”, kuru  finansē  Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas  grantu  programma  “Pētniecība  un izglītība”.  Tā  kopējās  izmaksas  ir  986  049,00  eiro,  no  kurām  754  327,40  eiro  ir  Norvēģijas  grantu līdzfinansējums, 133 116,60 eiro  Latvijas valsts budžeta līdzfinansējumus, bet 98 605,00 eiro  Liepājas  pilsētas  pašvaldības  līdzfinansējums.