Projekti

Atpakaļ
17.04.2020

Gyotaku meistarklase dizaina studentiem

Viespasniedzējs ir nodarbināts Liepājas Universitātē ar Eiropas Sociālā fonda projekta "Liepājas Universitātes akadēmiskā personāla pilnveide stratēģiskās specializācijas jomās - dabas zinātnes, matemātika un informācijas tehnoloģijas, māksla, sociālās zinātnes, komerczinības un tiesības" (Nr. 8.2.2.0/18/A/021) atbalstu.

Gyotaku burtiskā tulkojumā nozīmē “zivis” (gyo) un “berzēšana” (taku), tā ir japāņu māksla, kur ar berzes metodi iegūst zivju nospiedumus. Tas ir ne tikai mākslas veids, bet arī veids, kā zvejnieki kādreiz lepojās ar savu lomu un varēja to parādīt kā pierādījumu citiem. Japāņu zvejniekiem laivā līdzās zvejas rīkiem bija arī krāsas un rīspapīrs. Ar laiku šī senā tehnika pārtapa par modernās mākslas formu.

Projekta vadītājs, lietuviešu vieslektors Petras Saulenas saka: “Es domāju, ka šis grafikas projekts pievērsīs lielāku Liepājas Universitātes studentu uzmanību vietējām tradīcijām –  studenti dokumentē zivis, kas nozvejotas Baltijas jūrā un nopirktas vietējā tirgū. Gyotaku mākslinieks Naoki Hayasi uzskata, ka īstu Gyotaku var izveidot no zivīm, ko pats noķer, pēc tam izdrukā grafikā un pēc tam zivi apēd. Šādas mākslas formas mūs aicina pārdomāt attiecības ar jūru un tās piesārņojumu.”

Japānas tradicionālais Gyotaku ir pabeigts ar mākslinieka parakstu zīmoga formā, bet zīmogs Liepājas ģerboņa formā akcentē Liepājas pilsētu un tās vēsturi. Darbus veidojuši studiju programmas “Dizains” 1. kursa studenti.

Petras Saulenas rezumē: “Mums izdevās izdrukāt Gyotaku pirms pandēmijas, tagad, kad slēgtās robežas mūs tur mājās, varam izmantot iespēju, lai novērtētu dabu un domātu par to, kā mēs nākotnē varētu ienest pozitīvas pārmaiņas. Ar šo projektu mēs vēlamies palielināt izpratni un aicināt tuvāk aplūkot vidi, kas mūs ieskauj, jo vislabākie labie darbi var būt visvienkāršākie – tie, kuru veikšanai nepieciešama tikai zemes sakopšana zem kājām.”

Foto ŠEIT.