Absolventu pieredze

Jauno mediju māksla (JMM) un biškopība

Saruna ar Kristu Ēberliņu

 

Bites, Jauno mediju māksla, Liepājas kultūras dzīves notikumi – liekas, kas gan te ir kopīgs? Lai uzzinātu vairāk, Tev jāizlasa šis raksts par cilvēku, kura darbi un domas spēj iedvesmot.


Krists Ēberliņš ir absolvējis Jauno mediju mākslas bakalaura studiju programmu 2011. gadā un pašlaik studē Jauno mediju mākslas maģistra studiju programmā. Krists un daļa viņa kursa biedru ir bijuši klāt studiju programmas tapšanā un attīstības procesā, tāpēc sanācis mācīties gan Karostā (bij. mediatēka Atmodas bulvārī), gan Kuršu ielā, Kūrmājas prospektā un Lielās ielas ēkā.


Krists nav liepājnieks, tomēr jau sešus gadus pavadījis Liepājā, te arī absolvējis Liepājas Valsts 1. ģimnāziju. Krista dzimtā puse ir Nīgrande Saldus novadā. Vaicāts par studiju izvēli, Krists teic, ka vēlējies ko radošu, tomēr pastāvējusi arī cita alternatīva. Krists atzīst, ka finanses nospēlējušas savu lomu, jo viņš iekļuvis budžeta grupā. Kad vēlos uzzināt, kas tieši ir jēdziens JMM, tad Krists paskaidro, ka tas ir viss, kas ir digitāls un arī materiāls, uz kā bāzes veidot radošas ieceres.




Runājot par priekšnosacījumiem, lai iestātos šajā programmā, Krists uzsver, ka nepietiek tikai ar to, ka proti zīmēt, gleznot vai programmēt. Jābūt gatavam strādāt ar maksimumu, ar pilnu atdevi. „Spēkus līdzsvaroju pēc nepieciešamības – iesaistu arī citus, strādāju interdisciplināri”, piebilst Krists. Raksturojot ieguvumus studiju procesā, K. Ēberliņš piemin biežās vieslektoru nodarbības, kuri pārstāv Rīgu, Lielbritāniju, Holandi, Poliju, Vāciju, Beļģiju, Norvēģiju un kuru nodarbības visas dod plašāku redzējumu mediju mākslas jomā. Krists nosauc arī citus ‘bonusus’, piemēram, bagātīgo tehnisko nodrošinājumu, un to, ka Kūrmājas pagrabā (JMM studija) var ietikt jebkurā sev ērtā laikā. Viņš tomēr arī uzsver, ka, lai būtu veiksmīgs mākslinieks, ir jāizvēlas kaut kas viens. Turklāt ikvienam topošam māksliniekam jāapzinās, ka katrā darbā un projektā būs jāiegulda zināms laiks un pūles. K. Ēberliņš arī uzskata, ka medijiem ir jāceļo, ir jāpiedalās izstādēs un plenēros, un pats arī to pēc iespējām īsteno, piemēram, piedaloties JMM studiju programmas organizētajā braucienā uz ‘ARS Electronica’ mediju mākslas festivālu Lincā, Austrijā.


Kristaprāt, programmu vajadzētu papildināt ar komerciālo aspektu, jo pašlaik akcents ir vairāk uz laikmetīgo mākslu. Iemācīt studentiem apzināties savu darbu kā produktu, kuru jārealizē.


Krista ‘maizes darbs’ ir grafiskais dizains, taču lielu atbalstu sniedz Eiropas sociālā fonda (ESF) mērķstipendija, kura iegūta pateicoties studijām LiepU JMM maģistra programmā un ļauj brīvi realizēt savas radošās ieceres.


Sarunas laikā kopīgi apskatām Krista Ēberliņa veidotās mājas lapas: eberlins.lv un viacultura.lv. Par pēdējo Krists saka, ka tā ir vairāk filantropija no viņa puses. K. Ēberliņš lapā „Via Cultura” sadarbojas ar pasniedzēju Daci Bluķi. Attiecībā uz iesaistīšanos jaunos projektos, Krists saka, ka bieži nākas tos arī noraidīt. Tad viņš cenšas tos ‘piespēlēt’ kādam citam, par kuru ir pārliecināts, ka kvalitāte būs adekvāta.




Tomēr vispārsteidzošākā tādam šīs jomas nepārzinātājam kā man šķiet maģistra darba mājas lapa, kura pilnveidosies un papildināsies līdz Krista maģistra grāda iegūšanai. Tās nosaukums ir ‘Medus bites’ (apis mellifera – lat.). Vēl pārsteidzošāk ir uzzināt, ka man iepretī sēdošais jaunais cilvēks ir biškopis ar 10 gadu stāžu un ka šis arods ir ģimenes mantojums, jo ģimenē to pratuši un pieprot jau sen. Jau veidojot bakalaura darbu, Krists aizsāka strādāt ar dabīgiem, ilgtspējīgiem projektiem, tāpēc bites nav nejauša izvēle, jo tās kalpo idejai gan kā dzīvs materiāls, kas izveido pārsteidzošas vaska konstrukcijas (maģistra darba pamats) un arī kā kukainis, kā bioloģiska vienība. Vienreizēji skatīt tādu kā fizikas formulu un mākslas izdomas simbiozi un reizē aptvert, ka skaistums ir katrā mazā lietā, katrā proporcionālā, bites veidotā šūnā.




Sarunā uzzinu par Krista brāli, kurš ir ieguvis profesionālo maģistra grādu enerģētikā un elektrotehnikā un ir arī patenta „Elektriskā transporta bremzēšanas procesā rekuperētās enerģijas kapacitatīvās uzkrāšanas sistēma” līdzautors. Otrs Krista brālis ir profesionāls fotogrāfs un reklāmas grafiskais dizaineris. Doma par tik apdāvinātiem cilvēkiem vienā ģimenē apstiprina saistību starp vides, ģimenes būtisko ietekmi un indivīda karjeras attīstības virzību.


Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas maģistra studiju programmā Krists ir atradis savas pašizaugsmes iespējas. Krists atzīst, ka gadījumos, ja kas neizdodas, ir jāstrādā un jāmācās no kļūdām. „Jebkurā jomā ir jāstrādā, ja gribi būt veiksmīgs” – tā Krists.


Kad jautāju, kā diennaktī var paspēt tik daudz padarīt un darboties dažādās jomās, Krists iesaka izdalīt prioritātes. Viņa darba laiks esot vesels stāsts, jo Krists strādā sev, tāpēc jāstrādā visas septiņas dienas nedēļā.


Interesanti, ka sarunas noslēgumā mēs runājam par lietišķām lietām, un Krists sniedz praktisku ieskatu par to, kā tehniski varētu uzlabot karjeras konsultanta sadaļu liepu.lv. Otrs K. Ēberliņa ieteikums ir katrai studiju programmai izveidot savu forumu savstarpējās komunikācijas uzlabošanai. Tādējādi mēs, nemanot esam apmainījušies lomām, ko ar prieku pieņemu, jo Krista enerģija un radošums dod iedvesmu jauniem izaicinājumiem arī man pašai.

 

P.S. Krista Ēberliņa līdzšinējie sasniegumi un projekti skatāmi šeit:

www.eberlins.lv

www.apismellifera.eberlins.lv

www.viacultura.lv

 


Sarunu interpretēja Liepājas Universitātes karjeras konsultante

Aira Klampe