Saruna ar Lieni Andersoni jeb Darbotiesgriba

Kādu studiju programmu Tu esi absolvējusi?

Esmu absolvējusi bakalaura studiju programmu ‘Kultūras vadība’, un maģistra grādu ieguvu studiju programmā ‘Vadībzinātnes’ ar apakšvirzienu Sabiedrības vadība.


Kādi ir Tavi ieguvumi studiju laikā? Tavs studiju procesa vērtējums.

Studijas programmā ‘Kultūras vadība’ bija ļoti interesantas. Tā kā man jau bija pieredze kultūras darbā, jo mamma 15 gadus strādā kultūras vidē, studijas sniedza šo abpusējo, plašo skatījumu, sabalansējot teoriju un praksi. Daudzas lietas jau zināju, tomēr guvu padziļinātu priekšstatu par kultūras jomu. Prakses laikā trīs gadus strādāju Liepājas Kultūras pārvaldē, sadarbojos arī ar Liepājas Simfonisko orķestri. Jāpiebilst, ka katrai praksei bija cits vadītājs, un attiecīgi citi prakses uzdevumi. Prakšu laikā izveidojās ļoti laba komunikācija ar vadītājiem un ar iestādēm. Patika tas, ka jebkurā prakses vietā varēja izteikt savas idejas, ka ņēma vērā studenta ieteikumus.

Kultūras vadība ir plaša sfēra, tāpēc nepieciešamas plaša profila zināšanas. Tagad, piemēram, noder gan mācību priekšmeti ar radošo pieeju, gan tie mācību priekšmeti, kas attīsta vadības prasmes. Studiju laikā realizēju (pagaidām!) dzīves augstāko sasniegumu – izdevu grāmatu ‘Pirmais solis’. Tā bija mana ideja, ko novedu līdz galam, no A līdz Z.

Maģistra studiju programmā vadības priekšmeti  tika apgūti vēl padziļinātāk. Protams, studiju laikā iepazinu, cik dažādi ir cilvēki un notikumi.


Vai Tava studiju programmas izvēle saistīta ar to, ka Tu jau ģimenē biji guvusi priekšstatu par darbu kultūras jomā?

Gan – gan. Ir gan ģimenes ietekme, bet man pašai tas interesēja jau vidusskolas laikā, sapratu, ka man gan padodas, gan patīk pasākumu organizēšana, kurus vadīju skolas laikā. Pasākumus organizēju patstāvīgi, tā bija mana iniciatīva. Daudz kur iesaistījos.


Vai Tev noder prakses laikā iedibinātie kontakti?

Tagad strādāju televīzijā. Zinu, ka tad, ja būs nepieciešams, varēšu piezvanīt cilvēkiem, kurus iepazinu prakses laikā, un uzzināt vajadzīgo informāciju.


Vai paralēli studijām iesaistījies arī citās aktivitātēs?

Jā, studiju laikā strādāju ‘LPA vēstīs’. Rakstīju rakstus avīzei līdz 3. kursam. Vēl nodarbojos ar jogu, gāju teātra studijā. Piedalījos pasākumu organizēšanā studiju laikā – tās bija labdarības akcijas, aicināja arī vadīt dažādus pasākumus Liepājas apkārtnē. Iesaistījos arī brīvprātīgajā darbā, piemēram, Latvijas Sarkanajā krustā ‘uzdienējos’ līdz sabiedrisko attiecību koordinatores amatam. Pārsvarā brīvais laiks (ja tāds iznāk) aiziet pie nākamās grāmatas rakstīšanas, to darīju arī bakalaura studiju laikā, kad tapa pirmais lielais garadarbs.


Vai Tu centies sameklēt algotu darbu, piemēram, nepilnas slodzes darbu?

Algotu darbu, nē. Sapratu, ka nespēšu apvienot mācības un darbu, jo mācības bija pirmajā vietā. Saņēmu arī stipendiju. Darba un studiju savienošana varētu ietekmēt studiju kvalitāti. Vasarā pēc 1. kursa strādāju ‘Kursas Laikā’ kā reportiere, bija tāda sadaļa lappuse ‘Jauns’ – par jauniešiem aktuālām tēmām, veidoju arī kriminālās, sporta, kultūras ziņas. Man piedāvāja darbu turpināt, bet, lai cik ļoti gribēju strādāt, apzinājos, ka tad nebūs mācību kvalitāte. Jo man tā ir ļoti svarīga.


Kā atradi šo darbu? Tev to piedāvāja jeb Tu pati meklēji?

Atrast var. Bakalaura studiju pēdējos mēnešus biju angļu valodas pasniedzēja mācību centrā ‘Solis tuvāk’ – tā man bija kā dāvana Ziemassvētkos, jo tas bija krīzes laiks – reti kuram izdevās atrast vietu, kur kaut mazliet nopelnīt un uzturēt sevi. Tajā pavasarī, kad tapa bakalaura darbs, sāku meklēt patstāvīgu darbu. Nepārspīlēšu, ja teikšu, ka uz dažādām iestādēm un uzņēmumiem nosūtīju ap 100 savu CV. Pati skatījos un liku sludinājumus, skatījos, kas man patīk vai patiktu. Kad bija bakalaura programmas izlaidums, biju saņēmusi divas atbildes. Viens no tiem, kas atbildēja, bija mana tagadējā darbavieta. Kolēģe, kas bija strādājusi ‘LPA vēstīs’ par redaktori, teica, lai tik nāku šurp. Sāku kā ārštata reportiere, tad strādāju par administratori portālam ‘Liepajniekiem.lv’ – uzticību biju ieguvusi, kas man ir augsts novērtējums. Paralēli rakstīju rakstus ‘Kurzemes Vārdam’ un portālam. Tagad esmu TV ‘Kurzeme’ reportiere.Kāds ir Tavs novēlējums LiepU studentiem?

Jāapzinās, ka neviens neko neieliks rokās. Nav arī jāgaida tas brīdis, kad kāds pateiks – ‘ei, te ir darbs!’ Jāsaprot, kas ir katra stiprās puses.


Ko, Tavuprāt, no jaunā speciālista sagaida darba devējs?

Jābūt atvērtam, jāuzdrīkstas, jāparāda sevi no vislabākās puses, un jābūt notikumu centrā. Ieteiktu studiju laikā daudz lasīt, uzņemt daudz informācijas. Vajadzētu būt patstāvīgam, negaidīt, ka kāds ar pirkstu norādīs, ko darīt.


Vai esi domājusi par studijām doktorantūrā?

Jā, tomēr vēl jāuzkrāj pieredze. Pašreizējais darbs man ļoti patīk, ir interesanta darba vide, var izpausties. Man gribas visu izzināt, visu saprast, iepazīt cilvēkus. Tā ir mana pirmā īstā darba vieta, un man arī ir interesanti vērot, kā tu pats mainies visam līdz. Jā, es gribētu turpināt studijas un kļūt par augstskolas pasniedzēju.


Lai Tev izdodas iecerētais un paldies par sarunu!

 


Ar LiepU absolventi Lieni Andersoni sarunājās:

LiepU  karjeras konsultante Aira Klampe
Atpakaļ

Kalendārs

Nov
16

iWeek: UPDATE Zinātniskā konference....

MĀKSLAS PĒTĪJUMU LABORATORIJA [...]

13:00

Nov
16

iWeek: UPDATE Izstādes atklāšana “UPDATE 2.0”....

MĀKSLAS PĒTĪJUMU LABORATORIJA [...]

18:00

Nov
16

iWeek: UPDATE Performanču vakars un koncerts...

Friča Brīvzemnieka iela 28, [...]

21:00

x